Az EnergiaKözösségek program segíti a polgárokat abban, hogy beruházás nélkül, de mindennapi viselkedésük megváltoztatásával tegyenek lépéseket az éghajlatváltozás ellen. A magyarországi közösségek bebizonyították, hogy egyszerű életmódbeli változtatásokkal a polgárok átlagosan 7-10%-os, egyes esetekben akár 25%-os energiamegtakarítást is elérhetnek. Az EnergiaKözösségek program keretében a közösségek tagjai zöld életmód szakértőivel közösen határozzák meg azokat a területeket, ahol otthonukban mérhető módon, életminőségük romlása nélkül, 6 hónapos időtartam alatt energiát takaríthatnak meg.
Az olyan globális problémák, mint az éghajlatváltozás, szoros kapcsolatban állnak a háztartások mindennapi életével és fogyasztásával, ezért rendkívül fontosak az olyan programok, mint az EnergiaKözösségek, amelyek támogatják a háztartásokat abban, hogy aktívan részt vegyenek a problémák megoldásában.
Bándi Gyula
A jövő nemzedékek ombudsmanja, az EnergiaKözösségek program védnökeÖsszegzés
-
Helyszín:Magyarország – országos
-
Használt energiatermelő technológiák:nem jellemző, de különböző energiatakarékossági módszereket alkalmaztak az energiafelhasználási magatartás és gyakorlat megváltoztatására az egy településen/közösségben található 5-8 háztartásból álló csoportokban.
-
Taglétszám:2011 óta körülbelül 1000 háztartás vett részt a programban.
-
Finanszírozási modell:nem jellemző (a – Az EU Intelligens Energia Európa programjának finanszírozása 2011 és 2013 között. b – Ezt követően az E.On Magyarország 2013 óta finanszírozza a programot, a szerződés 2024-ig szól.)
-
Regionális hatókör:nem jellemző
-
Tevékenységek:csoport- és közösségépítés, képzések, energiamegtakarítás az előző évekhez képest (klímakorrigált értékekkel), csoportos feladatok, találkozók, díjátadó ünnepség, szén-dioxid-kompenzáció őshonos gyümölcsfák ültetésével, kommunikációs és disszeminációs tevékenységek.
-
Weboldal:
-
Weboldal:
A történetünk
Honnan/hogyan jött először az ötlet, hogy elindítsátok a projektet?
A GreenDependent Institute (https://intezet.greendependent.org/en) már több FP7 kutatási projekten dolgozott a háztartások energiafelhasználási magatartásának megváltoztatásával kapcsolatban, és már háztartási szintű energiatakarékossági akciókat is folytatott, amikor 2011-ben egy nemzetközi konzorcium az EU IEE (Intelligens Energia Európa) projekt keretében partnereket keresett az úgynevezett EnergiaKözösségek létrehozásához Magyarországon.
Miről szól a projektetek?
A háztartások kis csoportokat alkotnak (családokból, barátokból, kollégákból stb.) (5-10 háztartás egy csoportban), és csak a viselkedésük és mindennapi fogyasztási szokásaik megváltoztatásával versenyeznek a legnagyobb energiamegtakarításért. Minden csoportot egy önkéntes koordinátor, úgynevezett „energiamester” támogat, aki segíti a csoport tevékenységét, találkozókat szervez és motiválja tagjait.
Ezek a csoportok egy 6 hónapos programban vesznek részt, amelynek során igyekeznek az előző évhez képest legalább 9%-kal csökkenteni energiafogyasztásukat, és emellett különböző kreatív közös feladatokat is végrehajtanak.
A GreenDependent képzéseket biztosít az Energiamesterek számára, amelyek szakmai témákat (otthoni energiafelhasználás és megtakarítás), valamint csoportvezetést és motivációt foglalnak magukban. A kiscsoportokat, vagyis az EnergiaKözösségeket a GreenDependent Intézet támogatja, amely szakmai tanácsokkal, kiadványokkal, takarékossági tippekkel és a koordinátorok számára tartott képzésekkel látja el őket a hatékonyabb fogyasztáscsökkentés érdekében.
Hogyan győztél meg másokat, hogy csatlakozzanak az energiaközösséghez?
A toborzás két fázisban zajlik: az elsőben a GreenDependent Intézet helyi koordinátorokat, úgynevezett „energiamestereket” keres, olyan embereket, akik aktívak a közösségükben, és már folytattak vagy terveznek helyi akcióprojekteket, és akik be tudnak vonni és irányítani tudnak 5-8 háztartást egy EnergiaKözösségben. Ezek az energiamesterek először egy sor képzésben részesülnek a GreenDependent szakértőitől, majd – a második fázisban – megalakítják saját csoportjaikat, és a program 6 hónapos időtartama alatt felügyelik akcióikat, mindvégig a GreenDependent támogatásával.
Ezek a kis csoportok (családok, barátok, kollégák stb.) versenyeznek azért, hogy a legnagyobb mennyiségű energiát takarítsák meg csak viselkedésük és mindennapi fogyasztási szokásaik megváltoztatásával. Az Energiamesterek támogatják a csoportok tevékenységeit, találkozókat szerveznek és motiválják tagjaikat.
Mitől különleges az energiaközösségetek?
Az EnergiaKözösségek projekt több szempontból is különleges. Először is, ez egy háztartások csoportjainak (magyarul úgynevezett „energiaközösségeknek”) szóló program, nem pedig csak egyéneknek vagy egyéni háztartásoknak, így a csoport támogató ereje jelen van, és a projekt teljes szakaszában kihasználható. A program időtartama is különleges, ugyanis 5-6 hónapig tart, és hosszú távú viselkedésváltozást céloz meg. A háztartási csoportok minden fejlődését (pl. energiafelhasználás-csökkentés) önmagukhoz viszonyítják, és nem valamilyen külső tényezőhöz.
Mi volt a legnagyobb siker, amit már elértetek a projekt során??
A projekt egyik legnagyobb sikere a 2021-es EU Fenntartható Energia Díj elnyerése az „Elkötelezettség” kategóriában. A másik nagy siker a programban részt vevő több mint 1000 háztartás.
A te sikersztorid
Megosztanád velünk a történetedet?