Aggregálás/aggregátor
Aggregálás: az elosztó, átviteli hálózatra vagy magánvezetékre csatlakozó erőművek, felhasználói berendezések, villamosenergiatárolók kombinálása, valamely villamosenergia-piacon értékesítés, vásárlás vagy aukció céljából.
Aggregátor: aggregálást végző piaci szereplő.
Az aggregátor az energiaközösségek viszonylatában az a piaci szereplő, aki az energiatermelő berendezéseket, fogyasztói berendezéseket és villamosenergia-tárolókat kombinálja annak érdekében, hogy elektromos áramot eladjon, vásároljon vagy aukcióra bocsásson [2007. évi LXXXVI. tv. 3. §. 3a. pont]. Az energiaközösségek elősegítik a helyi, megújuló-alapon történő áramtermelést és felhasználást, az aggregátorok pedig hozzájárulnak az áramrendszer kiszabályozásához, ami az időjárás-függő megújuló energiaforrások – így például a napelemek – terjedése miatt az ellátásbiztonság érdekében szükséges. További információ az aggregátorok szerepéről itt.
Agrivoltaika (APV)
Amikor a termőterületet egyidejűleg használják napenergia- és mezőgazdasági termelés céljából. Wikipédia.
Alállomás
Villamos hálózati csomópont. Az azonos feszültségszintű hálózati elemeket kapcsolókészülékek (megszakítók, szakaszolók) segítségével kötik össze. A különböző feszültségszinteket a transzformátorok itt kapcsolják össze. Az álállomásokon mérik az egyes vezetékeken áramló teljesítményeket és a villamos energia egyéb jellemzőit. A rendszerirányító és a körzeti diszpécserszolgálatok ezeket a méréseket is felhasználják az energiarendszer üzemirányításában.
Állampolgári részvétel
A demokrácia, mint kormányzati rendszer az állampolgárok jóváhagyásán és részvételén alapul. A képviseleti demokrácia kulcselemei: szabad és tisztességes választások, képviselő testületek, elszámoltatható végrehajtó szervek és politikailag semleges közigazgatás. Emellett néhány új képviseleti forma és a közéletben való részvétel új típusa van kialakulóban (mint például a civil szervezetek). A hagyományos formák megújulnak, hogy még több teret nyissanak az „emberek” által való kormányzás elméletének. Növekvő követelmény az átláthatóság, az elszámolási kötelezettség, és részvétel az állampolgárok életére kiható politika meghatározásában. Az állampolgárok és a civil társadalmi szervezetek mozgalmai az utóbbi időben a nemzetközi politika-formálást, valamint a nemzeti intézményrendszereket kezdték célba venni.
A kormányok sokféle módon próbálnak megfelelni a fenti követelményeknek. Az európai országokban az a trend, hogy a döntéshozó hatalmat országos szintről regionális és helyi szintre hárítják át. Sok ország vezette be a nyilvános konzultációk új formáit, és új eszközöket alkalmazott. Ez azt mutatja, hogy a kormányok lassanként felismerik az állampolgárok aktív részvételének hasznát a jobb döntések meghozásában (egyszerűen azáltal,
hogy új információs forrásokhoz jutnak) és a célkitűzések megvalósításában (a résztvevő állampolgárok növelik a sikeres megvalósítás esélyét). Azzal, hogy az összes érdekelt félnek lehetősége nyílik közreműködni az intézkedések megtervezésében, a kormányok megerősíthetik a döntéshozó folyamat legitimációját. Mindezeken túl az aktív részvétel – mivel javítja a demokrácia minőségét – elősegíti, hogy erősödjön a közösség kormányba vetett bizalma. Kétségtelen, hogy a kormányzat számára az állampolgárokkal való kapcsolat erősítése az egyik legjobb befektetés az ország jövőjére nézve.
Mikor a kormányzatnak az állampolgárokkal való kapcsolatairól beszélünk, hasznos lehet a kapcsolattartás három különböző módjának meghatározása.
- Információ: ez egyirányú kapcsolat, melynek során a kormányzat információkat ad vagy továbbít az állampolgárok felé. Ez jelenti az információhoz történő „passzív” hozzáférést (az állampolgárok igénylései alapján) és az „aktív” kormányzati intézkedést, melynek
során megosztják az információt a polgárokkal. - Konzultáció: kétirányú kapcsolat, melynek során az állampolgárok visszajelzést küldhetnek a kormányzatnak. Ez azon a korábban tárgyalt meghatározáson alapul, hogy az állampolgárok nézetei után tudakozódnak.
- Aktív részvétel: ez a kormányzattal való partneri viszonyon alapul, melyben a polgárok aktívan részt vesznek a politikában és a döntéshozatal folyamatában. Az állampolgárok szerepe itt az, hogy kijelölik, mely célkitűzések kerüljenek előtérbe, bár a végső döntés vagy a célkitűzések megfogalmazásának felelőssége a kormányzatot terheli.
A trend az, hogy a legtöbb európai ország jogi kereteket hozott létre a közérdekű információhoz való hozzáférés érdekében. Mindezeken túl a közönségnek szánt kormányzati információ mennyisége egyre nő és minősége is folyamatosan fejlődik. A konzultáció és a politikai javaslatokra reagáló állampolgári visszacsatolás lehetőségeinek fenntartása szintén, ám lassúbb ütemben növekszik. Van néhány jelentős különbség a nyugat-európai valamint a közép- és kelet-európai államok között. Az aktív részvétel, és az arra irányuló erőfeszítések, hogy a polgárok részt vegyenek a döntéshozatalban, illetve a partneri viszony megvalósítása, még ritkaság, és főleg kísérleti szinten tapasztalható.
Az önellátás mértéke
Az önellátás mértéke a megújuló energiarendszerekből (pl. napelemes rendszerből) származó saját fogyasztású éves energiatermelés és a fogyasztó (vagy a saját PV-rendszerrel rendelkező fogyasztó) teljes éves energiafogyasztásának aránya.
Belső villamosenergia-piac
Az EU belső energiapiacának egységesítése és liberalizálása érdekében 1996 és 2009 között intézkedéseket fogadtak el a piacra jutásra, az átláthatóságra és a szabályozásra, a fogyasztóvédelemre, az összekapcsolás támogatására és a kínálat megfelelő szintjére vonatkozóan. Ezen intézkedések célja kiépíteni egy versenyképesebb, fogyasztóorientált, rugalmas és megkülönböztetéstől mentes uniós villamosenergia-piacot, piaci alapú eladási árakkal. Általuk erősödnek és bővülnek az egyéni fogyasztók és energiaközösségek jogai, továbbá ezek az intézkedések kezelik az energiaszegénység problémáját, tisztázzák a piac résztvevőinek és szabályozóinak szerepét és felelősségi körét, és foglalkoznak a villamosenergia-, a gáz- és az olajellátás biztonságával, akárcsak a villamos energia és a gáz szállítására szolgáló hálózatok fejlesztésével. Ukrajna orosz megszállása és az abból eredő energiaválság óta az uniós energiapiac szerkezete mélyreható strukturális változásokon ment keresztül. Forrás: Az Európai Unikó belső energiapiaca
Csatlakozási pont
A közcélú hálózat és fogyasztói hálózat határa. Az elosztói engedélyesek eddig a pontig felelnek a villamos energia fogyasztóhoz történő szállításáért. Minden csatlakozási pontnak egyedi azonosítója van, ez alapján kerül besorolásra valamely mérlegkörbe. Minden csatlakozási pontnak valamely, de csakis egy mérlegkörhöz tartoznia kell. Egy fogyasztónak több csatlakozási pontja is lehet. Ezek különböző mérlegkörökhöz csatlakozhatnak.
Csúcsterhelés
A csúcsterhelés a legmagasabb terhelési időszakban keletkezik (pld. nyáron délben, vagy télen a késő délutáni időszakban). Ezek fedezésére – rendszerint csak rövid időszakokra – költséges csúcserőművek bekapcsolására van szükség.
Elosztói engedélyes (DSO)
A Magyar Energia Hivatal által kiadott engedély alapján területi szolgáltatási jogkörrel és kötelezettséggel felruházott jogi személyiség, aki a hálózatok fejlesztését, üzemeltetését, karbantartását és a villamos energia elosztását végzi. A hálózat üzemeltetők/elosztói engedélyesek feladata a villamosenergia előírt minőségben történő eljuttatása a fogyasztók csatlakozási pontjára. Az átadott energia méréséért szintén az elosztói engedélyesek a felelősek. A hálózat üzemeltetők/elosztói engedélyesek a közcélú villamos hálózatokon keresztül hatóságilag meghatározott díjak fejében szállítják el a vásárolt villamos energiát a fogyasztók csatlakozási pontjára.
Energiaközösség
Európai Uniós szabályozás
Az „energiaközösség” (az EU 2019/944 számú EU irányelv angol változatában; „citizen energy community”, magyar fordításban „helyi energiaközösség” szerepel) olyan jogi személy:
- amely önkéntes és nyitott részvételen alapul, és amelyet ténylegesen tagok vagy részvényesek
irányítanak, akik természetes személyek, kisvállalkozások, helyi hatóságok, ideértve az
önkormányzatokat is;
- amelynek elsődleges célja nem a pénzügyi haszonszerzés, hanem hogy tagjai vagy
részvényesei, vagy a működési területük számára környezeti, gazdasági és szociális közösségi
előnyöket biztosítson;
- amely részt vehet energiatermelésben, beleértve a megújuló forrás alapú termelést,
energiaelosztásban, energiaellátásban, energiafogyasztásban, aggregálásban,
energiatárolásban vagy az energiahatékonysági szolgáltatásokban, illetve az elektromos
járművek feltöltésére irányuló szolgáltatásokban, továbbá egyéb energetikai szolgáltatásokat
is nyújthat tagjai vagy részvényesei számára.
Hazai szabályozás
Magyarországon a villamosenergia törvény (VET) 66/B. § (1) definiálja az energiaközösségek fogalmát:
„Az energiaközösség szövetkezet vagy nonprofit gazdasági társaság formában működő jogalany,
amelynek elsődleges célja nem a pénzügyi haszonszerzés, hanem hogy a tagjai számára, vagy az
energiaközösség létesítő okiratában megjelölt működési területen környezeti, gazdasági és szociális
közösségi előnyöket biztosítson azáltal, hogy villamosenergia termelés, tárolás, fogyasztás, elosztói
rugalmassági szolgáltatás nyújtása, villamosenergia-megosztás, aggregálás, a közúti közlekedésről
szóló törvény szerinti elektromobilitás szolgáltatás nyújtása és elektromos töltőberendezés
üzemeltetése tevékenységek közül legalább az egyiket végzi.”
Erőmű
Villamosenergia ipari méretben történő előállítására szolgáló létesítmény. Az egyes erőműtípusokat aszerint különböztetjük meg, hogy milyen primer energiahordozó a villamos energia forrása, és milyen technológiával történik az energiaátalakítás. Ismertebb típusok: hőerőművek (szén-, olaj-, gáztüzelésű, atomerőmű, gázturbinás erőművek) és megújuló energiaforrással működő erőművek.
Kollektív cselekvés – energia akciócsoport
Az energiaközösség „előszobája”, amikor a tevékenységek vagy a működési keretek nem teszik lehetővé az energiaközösségi nyilvántartásba vételt, de a közösség rendszeres találkozókon energiatakarékossági tippeket oszt meg egymással, esetleg vásárlói közösség létrehozásával jelentős megtakarítást ér el pl. közösen, nagy tételben vásárolt külső hőszigetelő anyagoknál. Idővel akár energiatermelő energiaközösséggé is fejlődhet.
Magyar Áramtőzsde (HUPX)
A Magyarországon lezajlott villamosenergia-piaci liberalizáció fontos részeként, 2010. júliusban a MAVIR ZRt. leányvállalataként indult el a HUPX Magyar Szervezett Villamosenergia-piac Zártkörűen Működő Részvénytársaság. A HUPX Zrt. a közép-kelet-európai régióban elismert, vezető pozíciót betöltő, innovatív módon működő szervezett magyar villamosenergia-piac működtetője. A HUPX Zrt. határozatlan időre szóló NEMO (Nominated Electricity Market Operator – Kijelölt Villamosenergia-piac Működtető) kijelöléssel rendelkezik a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH). A HUPX alaptevékenységével – a referenciaár, valamint a tőzsdei kereskedési felület biztosításával – hatékonyan járul hozzá a magyar villamosenergia-piac fejlődéséhez. A piac fejlődésének szempontjából fontos, hogy a villamos energia szabadpiaci kereskedelmének minél nagyobb hányada történjen az áramtőzsde biztosítékrendszerén keresztül. Ehhez megfelelő jogszabályi háttér, átlátható feltételek, minden résztvevő számára egységes hozzáférés, az erőforrások hatékony használata, értékarányos tranzakciós költségek, valamint egy biztos elszámolási háttér mellett a referenciaárként elfogadott elszámoló árak is szükségesek.
További infók: HUPX.hu, Hogyan működik az áramtőzsde? (Villanyautósok.hu)
Új piaci szereplők és részvételük a szervezett villamosenergia-piacon.ppt (Barta Dávid, senior piaci elemző)
Megújulóenergia-közösség
A magyar VET-ben is megkülönböztetik az energiaközösségeket (EC) a megújulóenergia-közösségtől (REC) (66/B. § (1a):
„A megújulóenergia-közösségre az energiaközösségre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni azzal, hogy a megújulóenergia-közösség olyan energiaközösség, amely megújuló energiaforrásból termel villamos energiát, ilyen villamos energiát fogyaszt, tárol vagy értékesít. A megújulóenergia-közösség tényleges irányítását azon tag vagy tagok látják el, amelyek felhasználási helyeinek csatlakozási pontjai a megújulóenergia-közösség tulajdonában álló villamosenergia-tároló és erőmű csatlakozási pontjaival ugyanazon nagy/középfeszültségű transzformátorállomási körzetben helyezkednek el.”
Mérlegkör
Egy virtuális elszámolási egység, amely egy szabályozási zónán belül (pl. egy ország) tetszőleges számú betáplálási és elvételi pontból áll, amelyeket a hálózati csatlakozásért felelős hálózati üzemeltetőnek kell megnevezni, és ezáltal pontosan definiálttá válnak. Egy mérlegkörön belül a beszerzésnek és a leadásnak egyensúlyban kell lennie.
Önfogyasztás
Az erőműegység telephelyének teljes villamosenergia-fogyasztása, beleértve az erőműegység villamosenergia- és hőenergia-termelésének, a termelőeszközök üzemének és üzemeltetésének fenntartására a saját termelésből vagy a hálózatból felhasznált villamos energiát, valamint az erőműegységet tulajdonló gazdasági társaságnak és az erőműegység üzemeltetőjének a telephelyen történő, villamosenergia-tárolástól eltérő minden egyéb célú villamosenergia-fogyasztását is. Forrás: 299/2017. (X. 17.) Kormányrendelet
Önfogyasztási ráta
Az adott épület összfogyasztásának és a rajta elhelyezett napelemes rendszer által megtermelt villamosenergia hányadosa (az összfogyasztás ?%-át fedezi a saját fogyasztásra méretezett napelemes erőmű).
Rendszerhasználati díj
A rendszerhasználati díj hatósági áras, mely tartalmazza a villamos energia szállításához, a hálózat üzemeltetéséhez, valamint a villamos energia méréséhez kapcsolódó árelemeket. Az összetételét a VET-ben rögzítették, a mértéke az egyetemes szolgáltató, az MVM üzletszabályában található.
Transzformátor
A transzformátor egy villamos gép, nyugvó szerkezet, amely a váltakozó árammal szállított villamos teljesítmény feszültségét és az áramerősségét alakítja át. Az egyik csökkenésével a másik növekszik.
A kilépő (szekunder) feszültség csak a belépő (primer) feszültségtől és a tekercsek menetszámának arányától függ ideális esetben. Amennyivel kisebb/nagyobb a menetszám, annyival kisebb/nagyobb a feszültség is. Wikipédia
A Fogalomtár néhány meghatározását innen vettük: RMR.hu