Az első megfontolásoktól kezdve egy energiaközösség folyamatos működéséig sok mindent el kell dönteni és el kell indítani. Ugyanakkor meg kell felelni a jogi és adminisztratív formaságoknak.
Az alábbi lépések segíthetnek megkönnyíteni az energiaközösség vagy energia akciócsoport létrehozását. A lépések sorrendje az energiaprojekted egyedi körülményeitől függ. Előfordulhat, hogy egyes lépéseket egyszerre kell végrehajtani.
1Határozd meg az energiaközösséged céljait!
Határozd meg a prioritásokat, és tisztázd, hogy melyik szektorral kívánsz kezdeni: villamosenergia, fűtés vagy e-mobilitás. Természetesen a projekted az összes említett irányzatot magában foglalhatja, de kezdetben talán egyszerűbb csak az egyikre összpontosítani. Határozz meg célokat, részcélokat és reális időkeretet ezek elérésére!
Ismerd meg, milyen lehetőség vannak állampolgárok által vezetett energiaprojektek elindítására, nézz meg más energiaközösségeket!
2Szerezd be a szükséges információkat az energiaközösségekről, technológiákról és projektkoncepciókról!
Tedd sikeressé a projektedet megalapozott műszaki és gazdasági tervezéssel! Ismerd meg a lehetséges projektkoncepciókat!
Ne aggódj, nem kell mindenben szakértőnek lenned, de átfogó képet kell kapnod egy energiaközösség minél több aspektusáról. Talán most van itt az ideje, hogy átböngészd a finanszírozási lehetőségeket vagy a jogi kereteket, amelyekkel később majd dolgoznod kell.
3Beszélj olyanokkal, akik támogathatják az ötletedet!
A közösség támogatásával könnyebb elérni a céljaidat és előrelépni. Beszélj olyanokkal, akik támogathatják az ötletedet.
Próbáld meg bevonni azokat, akik…
- támogatják az ötleteidet és céljaidat,
- ismertek a közösségben, és jó hírük van,
- hajlandóak szabadidejük egy részét a folyamat támogatására fordítani.
A megfelelő célcsoportok azonosításához tekintsd meg tagtípusainkat és célcsoport profiljainkat. Mielőtt beszélnél velük, határozd meg a legfontosabb üzeneteket, amelyeket át szeretnél adni.
Felkészülhetsz szerkeszthető sablonjaink és a kommunikációs útmutatóink segítségével is.
4Lépj kapcsolatba más energiaközösségekkel!
Beszélgess más megújuló energiaközösségek alapítóival! Az ő tapasztalataik segíteni fognak abban, hogy racionalizáld saját folyamataidat és időt takaríts meg. Mindig jó, ha több energiaközösséggel is beszélgetsz. Támogatóiddal együtt akár meg is látogathatod őket, hogy megnézd, hogyan valósultak meg a projektjeik.
A Lépj kapcsolatba másokkal! oldalon megmutatjuk a lehetőségeket, hogyan léphetsz kapcsolatba a hasonlóan gondolkodó emberekkel.
5Határozd meg az első közösségi energiaprojektedet!
Itt az ideje, hogy egyértelműen meghatározd a projektedet, szintén biztosítunk hozzá segédeszközöket és útmutatókat. Az energiaközösségek fő célja, hogy új megújuló energiaforrásokat vagy energiahatékonysági projekteket hozzanak létre, hogy csökkentsék a fosszilis energiafogyasztást a közösségedben. Kezdhetsz például egy nagyobb, közösségi tulajdonban lévő napelemes berendezéssel egy középületen, vagy összpontosíthatsz egy kisebb épület fűtéskorszerűsítésének kiépítésére. Egy másik ötlet lehet egy háztartási méretű szélerőműprojekt megvalósítása. Inspirálódj a sikersztorikból, és tudj meg többet a lehetséges projektkoncepciókról!
Lépj kapcsolatba a hálózat üzemeltetőjével, hogy többet megtudhass a helyi körülményekről és lehetőségekről!
Ha segítségre van szükséged, olvasd át a GYIK-eket, vagy tekintsd meg a hazai és nemzetközi segédeszközök gyűjteményét!
6Vond be a polgármestert és a városi/községi tanács tagjait!
Bár a helyi politikusok, például a polgármesterek vagy az önkormányzat/közgyűlés tagjai bevonása nem minden energiaközösség projekt esetében elengedhetetlenül szükséges, érdemes bevonni és motiválni őket, hogy támogassák Önt.
Ha sikerül az önkormányzatot/várost támogatónak megnyerni, számos kérdés könnyebbé válhat, beleértve a reklámozást, az elismerést, a jogi szempontokat, a közterület vagy köztulajdonban lévő felület biztosítását (pl. közterületi tetők a napelemes rendszerek számára) stb. Adott esetben az önkormányzat is tagja lehet az energiaközösségednek.
A megfelelő csoportok azonosításához tekintsd meg a politikusok, önkormányzatok profilját és a multiplikátorok elérésének módját .
7Vonj be profi tervezőket!
Attól függően, hogy milyen első energiaprojektet szeretnél megvalósítani energiaközösségként, szükség lehet hivatásos tervezőkre. Kisebb projekteket te vagy a támogatóid is megtervezhettek. Esetleg vannak ilyen tervezők az energiaközösségedben?
A Tudástér Szerezz támogatókat! vagy a Lépj kapcsolatba másokkal! részében további tanácsokat kaphatsz, vagy megkérdezhetsz másokat, hogy milyen hivatásos tervezőkkel voltak tapasztalataik.
8Tisztázd az energiaközösséged jogi formáját, feladatait és üzleti modelljét!
Lépésről lépésre és a többi támogatóval közösen tisztázzátok a közösségetek jogi formáját, feladatait és üzleti modelljét! Lehet, hogy jogi, műszaki és pénzügyi tanácsadásért szakértőkkel kell beszélnetek. Itt az ideje, hogy részletesen áttekintsd a jogszabályokkal és a finanszírozással foglalkozó részeket, hogy részletes képet kaphass, és kiválaszthasd a projekted számára legmegfelelőbb lehetőségeket!
9Szerezz kellő számú támogatót!
Most, hogy meghatároztad a projektötletet, beszéltél a már meglévő energiaközösségekkel, és megszerezted az első fontos támogatókat, ideje, hogy elérd a tagok kritikus tömegét.
Nem kell profi kommunikációs szakembernek lenned ahhoz, hogy sikeresen használd a különböző kommunikációs csatornákat. A Szerezz tagokat! szakaszunk támogat abban, hogy megkeress másokat az ötleteddel. Ez lehet a projekt számára fontos emberek személyes felkeresése, a közösségi médiajelenlét kialakítása, újságcikkek írása vagy szórólapok terjesztése is.
Ha szeretnéd személyre szabni a feltöltött anyagokat, tekintsd meg fotóalbumunkat! Minden kép jogdíjmentesen használható.
10Szervezzen tájékoztató rendezvényt a közösség számára!
A további tagok bevonása érdekében tarthatsz előadásokat tájékoztató rendezvényeken, vagy akár saját rendezvényt is szervezhetsz.
A szerkeszthető kommunikációs anyagaink könnyen használható sablonokat kínálnak szórólapokhoz, adatlapokhoz vagy újságcikkekhez – energiaközösségekre és energia akciócsoportokra külön bontva. Ha rendezvényt szeretne szervezni, még meghívókhoz, PowerPoint-prezentációkhoz és rendezvények ellenőrzőlistájához is kínálunk sablonokat.
11Alakítsd meg hivatalosan is az energiaközösségedet!
Készen állsz arra, hogy hivatalosan is megalapítsd az energiaközösségedet? Gratulálunk! Az üzleti modelltől és a jogi formájától függően ez különböző jogi lépésekkel járhat. Az alapítás ideális alkalom egy nyilvános ünnepségre, amely további láthatóságot biztosít az Ön energiaközösségének.
12Hozd lendületbe a projektedet!
Az új energiaprojektek létrehozásához szükség lehet arra, hogy többeket vonj be a részvételbe. A célcsoport profilok és tagtípusok felvázolják, hogyan érheted el és motiválhatod őket.