A 2019-ben elfogadott „Tiszta energia minden európainak” csomag célja, hogy az európai Zöld Megállapodás célkitűzéseivel összhangban elősegítse az EU energiarendszerének szén-dioxid-mentesítését.
A Tiszta Energia Csomag olyan intézkedések széles körét tartalmazza, amelyek célja, hogy az EU a szén-dioxid-semlegesség felé vezető útra lépjen, miközben a fogyasztóknak nagyobb jogköröket biztosít. Konkrétan a tiszta energia csomag elsősorban az energiahatékonyságot támogatja, 2030-ra legalább 32%-os célt tűz ki az EU-ban felhasznált megújuló energiaforrásokból származó (bruttó végső) energia arányára, iránymutatást nyújt az uniós tagállamok számára a Párizsi Megállapodás teljesítéséhez, az önellátás megkönnyítése érdekében kiterjeszti a fogyasztói jogokat, és az ellátásbiztonság és a villamosenergia-piacok hatékonyságának növelése érdekében előmozdítja a határokon átnyúló együttműködést (Európai Bizottság, 2019). A fogyasztói jogok kiterjesztésével összefüggésben a tiszta energiáról szóló csomag a megújuló energiaforrásokról szóló irányelv (REDII) átdolgozásával és a 2019. évi belső villamosenergia-piaci irányelvvel (IEMD) két új eszközt vezetett be, amelyek célja a polgárok jogainak bővítése és a következő célkitűzések megvalósítása:
- Az állampolgári részvétel és a fogyasztói szerepvállalás növelése, a magántőke mozgósítása és a fogyasztók jogainak kiterjesztése
- A hálózati rugalmasság biztosítása, az ellátásbiztonság növelése
- A megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos projektek helyi elfogadottságának növelése
- Környezeti, gazdasági és társadalmi közösségi előnyök biztosítása a tagok illetve a környékbeliek számára.
Forrás angolul: Energy communities in the clean energy package – Publications Office of the EU (europa.eu)