Felhívás és feladatleírások
2023-ben ismét mozdulj klímáért! Idén a közösség és annak ereje a kampány központi gondolata és ehhez igazodnak a feladatok. Az iskolai kampányhét megrendezésére a korábbinál még hosszabb időszak áll rendelkezésre, 2023. szeptember 1. és november 10. között, akár az őszi szünet után is lehet még a feladatokon dolgozni. A fiatalok mellett ismét várjuk az oktatási intézmények – iskolák és óvodák – pedagógusainak, munkatársainak jelentkezését is!
Helyi kampányidőszak
Az iskolák maguk dönthetik el, hogy mikor szervezik meg a helyi kampányt 2023. szeptember 1. és november 10. között, így az kapcsolódhat az Európai Mobilitási Héthez, az október 10-i Komposztálási Ünnepnaphoz vagy más jeles naphoz, időszakhoz is. A helyi kampányidőszak legalább öt napos legyen, de lehet akár több hetes is.
A beszámolók beküldésének határideje 2023. november 17.
Jelentkezés
Jelentkezni a jelentkezési lap határidőre történő kitöltésével lehet az alábbi linken:
https://forms.gle/F8z1pFnHGF3eWhua9
Jelentkezési határidő: 2023. szeptember 29.
Nemcsak a diákok, hanem az iskola pedagógusainak, munkatársainak jelentkezését is várjuk!
Bármely oktatási intézmény – köztük az óvodák – vagy közösség jelentkezését örömmel fogadjuk!
Zöld mérföldek gyűjtése az akcióhéten
Az elmúlt évekhez hasonlóan többféle tevékenységgel lehet zöld mérföldeket gyűjteni:
- 1 zöld mérföldet ér minden környezettudatos utazás (irányonként) gyalog, biciklivel, gördeszkával vagy tömegközlekedési eszközzel (egy tanuló egy hét alatt 5×2 mérföldet, azaz összesen 10 zöld mérföldet gyűjthet);
- 2 zöld mérföldet ér egy olyan nap, amikor csak húsmentes és/vagy helyi alapanyagokból készült ételeket fogyasztott a résztvevő;
- 3 zöld mérföldet ér személyenként bármely feladat megvalósítása (pl. egy 25 fővel megvalósult akció 3×25=75 zöld mérföldet ér);
- 25 zöld mérföldet ér minden elültetett facsemete: őshonos fafaj vagy gyümölcsfa (az akcióban résztvevők zöld mérföldjeinek számítása az előző pont alapján történik).
A zöld mérföldek számítása többféleképp történhet, napi vagy heti szinten, személyenként vagy osztályonként összesítve.
Az akcióhét után a kapcsolattartó tanároktól az alábbi adatokat fogjuk kérni:
- A kampányban résztvevő diákok száma;
- környezettudatos utazások száma;
- húsmentes és/vagy helyi alapanyagos étkezéses napok száma;
- közösségi, egyéni és kiscsoportos feladatban résztvevők száma;
- elültetett facsemeték száma.
Az összegyűjtött zöld mérföldek száma nem befolyásolja az értékelést, díjazást!
Beszámoló a helyi akciókról a kampányidőszak alatt
Idén nagyobb figyelmet szeretnénk fordítani arra, hogy a kampány megvalósult helyi akcióiról, feladatairól folyamatosan beszámoljunk közösségi csatornákon. Ehhez a beszámolót kisebb méretű fényképekkel
a mozduljaklimaert@gmail.com címen várjuk! A nagyobb képekhez vagy videókhoz olyan linket kérünk, amellyel azokat a link birtokában bárki le tudja tölteni. Saját közösségi csatornákon kérjük, hogy a kampány anyagait jelöljék a #Mozdulj2023 és/vagy #Aközösségereje gondolatokkal.
Feladatok az akcióhéten
Ismét színes feladatcsokrot kínálunk az iskoláknak, köztük olyanokat is, amelyek a legkisebbekkel is megvalósíthatóak. A feladatok szabadon választhatók.
Iskolai közösségi akció – Kötelező feladat
Az idei felhívásunk különleges, hiszen idén egyetlen közösségi feladatot kínálunk: “A közösség ereje!” gondolattal. Viszont a jelentkezők innentől “szabad kezet” kapnak, hogy milyen témákkal és tartalommal töltik meg a gondolatot.
A közösség ereje! – Az éghajlatváltozásért nagymértékben felelősek a fosszilis energiát kitermelő és felhasználó óriáscégek, a szükséges lépéseket elodázó döntéshozók. Egymagában mindenki elveszve érezheti magát a változásért való küzdelemben. Ami egyedül nem megy, az többeknek, egy közösségnek sikerülhet! Nem csak egy problémát könnyebb közösen megoldani, de nagyobb élményt jelenthet a jó ügyek közös feldolgozása is. A feladathoz a “közösség ereje” gondolat a keret, aminek megtöltését a résztvevőkre bízzuk. Gondolatébresztőként néhány téma:
– Köz-Erő-Kép – Mutassátok be élőképként a közösségek éghajlatváltozás elleni küzdelmét a szennyezésért nagymértékben felelős cégekkel, a döntéseket elodázó kormányokkal. Hassatok oda, hogy lépjenek a döntéshozók, fizessenek a szennyezők! Készíthettek plakátokat és molinókat, a résztvevők alakzata formálhat rövid szöveget, vagy más kreatív módon is kifejezhetitek a közösségek küzdelmét. Üzenjétek meg, a közösség ereje legyőzi
a szükséges változásokat akadályozókat! Kérjük, készítsetek fényképeket és videókat az akcióról, és küldjétek el nekünk.
– Energia közösségben – A közösségi energia alapja az a gondolat, hogy a helyben megtermelt felesleges villamos energiát (amit például az óvoda tetején található napelemek állítanak elő) helyben használják fel, (pl. az idősek otthonában). A feladat keretein belül szervezzetek energiaközösséget! Induljatok közösségi energia őrjáratra, amely során, keressétek meg, melyek azok az épületek, ahol napelemes rendszer van, és a tanárotokkal, vagy más intézményekkel, pl az önkormányzattal egyeztetve keressétek meg azokat a helyeket, ahol a napközbeni felesleges napenergiát fel lehet használni. Az energiaközösségről készítsetek rajzos térképet. Érdekel a téma, de nem tudsz róla eleget? Itt találtok további információkat: https://tudaster.kozenergia.hu/
A beszámolóhoz a rajzos térképről és az energia őrjáratról készített fényképeket és videókat várjuk.
– Húsmentes nap a menzán – A nagyipari állattartás okozta környezet- és éghajlatvédelmi problémákat egyre több ember ismeri. A húsfogyasztás csökkentése elengedhetetlen az éghajlatvédelmi célok eléréséhez, egy szelíd és fenntartható mezőgazdaság létrehozásához. Már heti egy húsmentes nap is nagy lépés ebbe az irányba. Szervezzetek akciókat a heti húsmentes nap menzai bevezetéséért. Készíthettek plakátokat, küldhettek rajzokat vagy képeslapokat az iskola vezetésének, az étkezést biztosító cégnek. Információs napokkal, közösségi média által, húsmentes finomságok kínálásával ösztönözhetitek iskolatársaitokat, hogy támogassák a kezdeményezést.
Az akciókra való felkészülést segíti a témáról szóló oktatócsomag: https://mtvsz.hu/husmentes-oktatocsomag
– Csináld közösen! – Biztos ismeritek a “csináld magad” fogalmát, ami arról szól, hogy drága holmikat két kezünk munkájával helyettesíthetünk. Most azt mutassátok be, hogy a drága holmikat hogyan lehet sok kéz munkájával helyettesíteni. Engedjétek szabadjára a fantáziátokat! A beszámolóhoz fényképeket és videókat valamint a folyamatok leírását, bemutatását várjuk.
Egyéni és kiscsoportos szabadon választható feladatok
Szabadon választható, az alkotások készítése egyénileg vagy kiscsoportokban. A legjobb alkotásokat feladatonként díjazzuk.
Gondolat a közösség erejéről – Fogalmazd meg egy rövid gondolatban vagy pársoros versben a közösség erejének kapcsolatát a környezet védelméhez. A beszámolóhoz a gondolat vagy vers szövegét várjuk, de örülünk ha fényképes vagy videós szelfit is küldtök a leírt vagy elmondott gondolattal.
Faölelő embléma – Tervezz egyszerű emblémát, logót, amely a fák szeretetére, faölelésre bíztat. A tavalyi kampányban megtudhattátok, hogy a fák milyen értékesek, rengeteg szén-dioxidot kötnek meg, miközben oxigént termelnek. Természetes porszívóként és klímakészülékként teszik élhetőbbé környezetünket. A legjobb alkotásokból matricát készítünk, amely bekerül a kampány ajándékai közé! A beszámolóhoz jó minőségű képeket várunk!
Természet művészet – Az elhagyott természeti elemek – lehullott falevelek, termések – többször maguk is műalkotások; most arra biztatunk, hogy alkossatok közösen a természettel. Fessetek kavicsot, készítsetek termésképet, vegyetek művészi lenyomatokat a falevelekről, vagy engedjétek még tovább szárnyalni fantáziátokat. A beszámolóhoz az alkotásról és az alkotókról készült képeket, videókat, montázsokat várjuk.
Kenyérre kenve – A növényi alapanyagokból isteni szendvicskrémeket lehet készíteni. Van hozzá egy jó recepted? Készítsétek el, és kóstoljátok meg! Saját recept hiányában a világhálón rengeteg ötletet találhattok. A beszámolóhoz a készítésről, kostolásról készült fényképeket és videókat valamint a krémek receptjei várjuk.
A virtuális klímatúra idén is az Európai Klímaszövetség kampányához és a klímacsúcshoz kapcsolódik; a kampányba bekapcsolódott gyerekek által jelképesen összegyűjtött mérföldeket eljuttatjuk a döntéshozó politikusoknak.
Az EU Klímanagykövete az iskolában
Az Éghajlatvédelmi Szövetség magyar koordinátorként segíti az European Climate Pact programot, melyben az EU klímanagyköveteivel dolgozik együtt. Szeretnénk, ha a nagykövetek a Mozdulj a klímáért! kampány néhány résztvevő oktatási intézményébe is eljutnának. Ha szeretne rendhagyó órára fogadni a nagyköveteket, kérjük jelölje a jelentkezési lapon.
Részletek a korábbi kampányokról az Éghajlatvédelmi Szövetség honlapján http://www.eghajlatvedelmiszovetseg.hu/index.php/mozdulj-a-klimaert és közösségi oldalán https://www.facebook.com/KlimaveddVelem olvashatók. A kampány idején érdemes követnetek közösségi oldalunkat, ahol próbálunk ötleteket adni a közösségi és kiscsoportos feladatokhoz!
Bővebb információ:
Lugosi Bea 70 513 6136 és Lajtmann Csaba 30 232 6658, valamint a mozduljaklimaert@gmail.com címen.
Az akció végén a legjobb egyéni és csoportos feladatok készítőit környezettudatos ajándékokkal díjazzuk.